Nezamestnanosť – slovenský fenomén

Autor: Peter Sedlak | 23.9.2015 o 10:16 | Karma článku: 2,05 | Prečítané:  535x

Existuje mnoho spôsobov ako znížiť nezamestnanosť, žiaľ v podmienkach Slovenskej republiky sa v období posledných rokov nedarí dosiahnuť dostatočné výsledky.

Nezamestnanosť – slovenský fenomén

Ako som už načrtol v predošlom článku, najväčším strašiakom Prešovského kraja je nezamestnanosť. Nejedná sa však len o regionálny, ale o celoštátny problém. Existuje mnoho spôsobov ako znížiť nezamestnanosť, žiaľ v podmienkach Slovenskej republiky sa v období posledných rokov nedarí dosiahnuť dostatočné výsledky. Na jednej strane silná pozícia štátu vo vzťahu k výške daňového zaťaženia súkromného sektora, na strane druhej existencia legálnych spôsobov, ako znížiť reálnu výšku odvedených daní.
V oboch prípadoch má štát možnosť zmeniť danú situáciu a vytvoriť tak vhodné podnikateľské prostredie. Prostredie, v ktorom bude môcť súkromný sektor napredovať a tým vytvárať nové pracovné miesta. Otázkou však ostáva, ako čo najpresnejšie definovať podobu daného prostredia. Vyššia zainteresovanosť štátu cez efektívnejšiu reguláciu daňového zaťaženia, alebo silnejšia stimulačná politika, alebo podpora vytýčených priemyselných oblastí? V každom prípade je nutný vyvážený pomer predmetných elementov a stabilná miera zainteresovanosti zo strany štátu.
Strana TIP presadzuje myšlienku spolupráce a v boji proti nezamestnanosti je nutná kooperácia súkromného sektora a štátu, v tom smere, aby výsledné parametre výstupov boli v plnej miere akceptované oboma zainteresovanými stranami. Domnievame sa, že jedine tak je možné vytvoriť priestor pre rast počtu pracovných miest a zabezpečiť ich udržateľnosť. Práve udržateľnosť novovytvorených pracovných miest možno považovať za jedno z hlavných kritérií pre posúdenie výstupov orientovaných na zníženie nezamestnanosti.
Ďalším kritériom je doba platnosti opatrenia. V tomto smere je nutné rozlišovať medzi dlhodobo a krátkodobo platnými opatreniami. Za krátkodobé možno považovať poskytnutie príspevku zamestnávateľovi, ktorý zamestná ľudí z úradu práce (12 alebo 24 mesiacov pri zamestnaní znevýhodneného uchádzača) a za dlhodobo platné možno považovať daňové úľavy na dane z príjmov v rámci balíka investičných stimulov (max. 10 rokov). 
Sme presvedčení, že je v záujme všetkých zainteresovaných strán podporovať riešenia s vysokou pridanou hodnotou a reálnym dopadom pre nezamestnaných ľudí. Štát zohráva významnú úlohu pri výbere tých najvhodnejších návrhov, avšak vo viacerých prípadoch je nutné zvážiť dopady na súkromnú sféru. Jedine spoluprácou môžeme dosiahnúť zmysluplné opatrenia a zlepšiť stav našej krajiny.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami (Komentár Máriusa Kopcsaya)

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

EKONOMIKA

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Sulík sa stretol s ministrom financií.

KOMENTÁRE

Férové, ale drsné ultimátum z USA (Schutzov týždeň)

Prečo je balvanom v oku ten iliberál, ktorý nevládne?


Už ste čítali?